Kont Dracula’nın Esir Tutulduğu Kaledeki Gizli Geçit Açılıyor

Tokat’ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi’nde sürdürülen restorasyon çalışmaları sırasında bulunan gizli geçit açılıyor. Filmlere konu olan ve “Kont Drakula” karakterine ilham veren Eflak Voyvodası III. Vlad’ın esir tutulduğu rivayet edilen Tokat Kalesi’ndeki gizli geçitte çalışmalar sürüyor.

Tokat Kalesi

2009 yılında restorasyonuna başlanan Tokat Kalesi’nde restorasyon çalışmaları kapsamında Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı. Arkeologlar gözetiminde yapılan çalışmalarda erzak küpleri, askeri barınak, kent merkezindeki Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen gizli geçit ve iki zindan bulundu. Bu zindanlardan birinde, 1431-76 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu ileri sürülüyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 80 metrelik bölümü açılan, Ceylan Yolu adı verilen gizli geçitte çalışmalar yeniden başladı. Sonunun nereye varacağı merak edilen gizli geçidin Pervane Hamamı’na çıkacağı tahmin ediliyor. Tünelin şu ana kadar 80 metrelik bir bölümü açıldı.

Bizans döneminde yapılan kale, Osmanlı döneminde 300 yıl boyunca hapishane olarak kullanıldı. Burada, roman ve filmlere konu olan “Kont Drakula” karakterinin esin kaynağı Eflak Voyvodası 3. Vlad’ın esir tutulduğu rivayet ediliyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdurrahman Akyüz, “Şu anda 80 metre indik. Söylendiğine göre bir bu kadar daha inmemiz gerekiyor. Raylı sistemle çalışıyoruz. Bu raylı sisteminin iniş çıkışı 20 dakika gibi bir zaman sürüyor. Gerekli tedbirleri alarak çalışıyoruz. Bu yolu açmaya çalışacağız. Çalışmalarımızı ekim ayına kadar sürdüreceğiz. Havalar iyi olursa aralık ayına kadar devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: arkeofili.com / AA