FBI VE UFO ARAŞTIRMALARI

FBI VE BİNLERCE SAYFALIK UFO RAPORLARI

1947 yılında Amerikan Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Amerika gök sahasını neredeyse işgal eden uçan dairelerin araştırılması için FBI’dan yardım istedi. Sonuçlar yakın zamana kadar gizli tutuluyordu ve bunlar FBI’ın gerçek “X Dosyaları’ydı. FBI dünya üzerinde kaza yapıp parçalanan UFO’larla ilgili bin sayfayı aşan bir rapor hazırlamıştı. Ancak Silahlı Kuvvetler bu son derece bağlayıcı kabul edilen bilgilerin FBI tarafından dışarıya sızdırılmasını engelledi.

UFO and FBI ile ilgili görsel sonucu

9 Temmuz 1947 günü Washington kenti tarihi bir buluşmaya tanıklık ediyordu. Askeri Hava Enformasyon dairesi başkanı General George Schulgen ve FBI ajanı Reynolds tüm ülke gazetelerinde yer alan ve büyük sansasyona neden olan Roswell olayını nasıl yalanlayacaklarını konuşacaklardı.

UFO and FBI reports ile ilgili görsel sonucu

Ünlü Roswell kazasına kadar uçan daireler ya da UFO’lar Amerikan Hükümeti tarafından ulusal güvenliği tehdit edici görülmüyorlardı. Ve halk UFO kazasıyla ilgili haberleri basından izlerken böyle bir tehdit unsuru kimsenin aklına gelmemişti. Çok geçmeden Amerikan Asker, kuruluşları halkın ilgisini başka yöne çekmek ve haberi yalanlamak için propaganda yapmaya başladı. Böylece daha yeni doğmuş olan Roswell vakası bir sessizlik perdesi ardına gömüldü. Yetkililer FBI’a başvurma nedenlerini ise ulusal güvenliği tehdit eden her olayda olduğu gibi halkın çıkarlarını korumak amacıyla bu işbirliğine başvurduklarını iddia ettiler.

General Schulgen’in tek amacı uçan daireler konusunun ardında yatan gerçeği öğrenebilmekti. Diğer yanda Amerikan Hava sahasını önüne geçilmez şekilde işgal eden bu gizemli uçan isimler FBI için de tehlikeli bir rakip oluşturuyordu.

UFO and FBI ile ilgili görsel sonucu

Bir başka FBI ajanı E.G.Fitch, General Shulgen’e yazdığı cevapta şöyle demişti:

“Uçan daireler sorununun gerçekten var olup olmadığını araştırmak için mümkün olan her türlü çaba sarf edilecektir. Kuruluşumuz söz konusu fenomenin içeriğini ortaya çıkartmak için her türlü bilimsel yöntemi kullanacağını garanti eder.”

Ajan Fitch tarafından hazırlanan bu dosya 1978’de çıkartılan “Bilgi Edinme Hakkı” yasasına kadar yıllarca gizli tutuldu. Yetkililer Roswell olayından hemen sonra UFO’ların araştırılması için Askeri bir komite kurulduğunu inkar ediyorlardı. Oysa Fitch tarafından hazırlanıp General Schulgen’e sunulan rapor durumun hiç de böyle olmadığını gösteriyordu.

UFOLARA BASIN YASAĞI

1947 Temmuz atının sonlarına doğru UFO konusu öyle ulaşılmaz bir gizliliğe büründü ki basın mensupları bile bu konuda soru sormaya çekinir hale geldiler. Diğer yanda yeni bir UFO gözlemine karşı tedbir alınmış ve alarma geçilmişti. UFO gördüğünü iddia eden tanıkların dikkatle sorgulanması isteniyordu. Gerçekten böyle bir gözlemde bulunup bulunmadıkları ya da sadece dikkat çekmek amacıyla veya politik nedenlerle bile yalan uyduracakları üzerinde duruluyordu.

FBI başkanı J.Edgar Hoover’ın dikkatle üzerinde durduğu bir nokta daha vardı ve şöyle diyordu:

“Yere çakılan uçan dailerden parça almakta ısrarcı olmalıyız.Örneğin LA vakasında Ordu bizden önce davrandı ve deney yapmamız için bize tek parça bile bırakmadılar.”

Kısacası FBI bir başka UFO kazasında Amerikan Ordusu’nun uçan nesneden geriye kalan ne varsa hepsini toplayıp götürdüğünü açıkça belirtiyordu. “LA Vakasının” 7 Temmuz 1947 günü Louisiana Shreveport’a düşen yaklaşık 40 santim yarıçapında küçük bir metal disk olduğunu öğreneceklerdi. Ama Roswell olayından sonraki günlerde bu da hemen yalanlandı ve bir sahtekarlık örneği olarak gösterildi.

UFO and FBI reports ile ilgili görsel sonucu

UFO SORUNU GİZLİCE ARAŞTIRILDI

Yine de büyük bir gizlilik içinde UFO sorunu ile ilgili araştırmalar devam etti. General Schulgen aynı yılın 19 Mayıs ve 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen 18 ayrı UFO gözleminin raporlarını aldı. Tanıklar hava kuvvetlerinde çalışan yetkililer ve halktan sivillerdi. Raporda gözlemlenen cisimlerin disk şeklinde, her yöne uçabilecek mükemmel bir teknolojiye sahip ve üst kısmında bir kutbu olduğu açıklanmıştı.

Aradan geçen bir yılda geliştirilen “Project Sign” çerçevesinde Hava Kuvvetleri UFO konusunda bir sonuca vardı ve şöyle diyordu:

“UFOlar hiç şüphesiz bir başka dünyadan gelen uçan taşıtlardır.

Ama bu rapor üst makamları memnun etmedi ve Hava Kuvvetleri baş komutanı Hoyt S.Vandenberg raporu geri çevirdi. Bu da yetmiyormuş gibi Project Sign’da görev alan personeli yenileriyle değiştirdi. Böylece UFO fenomenini yalanlamak için yeni bir kampanya başlatıldı.

1949 yılının Ocak ayında bir başka FBI ajanı olan Jerry Maxwell özel emirle Teksas El Paso’da bulunan Amerikan Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne gönderildi. Görevi bu gizemli bölgede yürütülen çalışmaları yakından izlemek ve bilgi edinmekti. Son derece gizli tutulan askeri üstlere yakın bölgelerde yeşil renkli ateş toplarının saatte 35.000 km’lik hız yaptığı saptandı. Ve dönemin Amerikan mantığıyla nesneler Sovyetler yapısı hava silahı olarak algılandılar.

Gizli yürütülen araştırmalarda 150’den fazla çözümlenemeyen olay üzerinde duruldu. Görülen nesneler üç gurupta toplanıyordu:

1-Yeşil renkli ateş topları.

2- Küre ya da disk şeklindeki cisimler.

3-Gök taşına benzeyen sürekli renk değiştiren büyük hıza sahip nesneler.

BASINA SIZAN BİR BAŞKA RAPOR DAHA

Yalnız UFO araştırmacılarını  değil konunun meraklılarını da büyük heyecana sürükleyen rapor 22 Mart 1950 tarihini taşıyordu. Rapor federal görevlilerle ordu mensupları arasındaki yazışmaların sonucu olarak hazırlanmıştı.

“Bir hava kuvvetleri elemanının bildirdiğine göre New Mexico’da 3 ayrı uçan nesne ele geçirildi. Yaklaşık 65 metre çapındaki cisimlerin merkez bölümleri kubbe şeklinde. Cisimler her birinde üçer adet olmak üzere insan formuna benzeyen ancak boyları sadece 90 santimi bulan Dünya Dışı mürettebat tarafından idare edilmektedir. Dünya Dışı pilotların üzerinde çok ince metal kumaşa benzeyen maddeden yapılmış giysiler vardır.”

FARAH YURDÖZÜ