error: Content is protected !!
YAVUZ BALKAN yazdı: GELİBOLU’NUN SİLİNMEZ İZLERİ – Farah Yurdözü

YAVUZ BALKAN yazdı: GELİBOLU’NUN SİLİNMEZ İZLERİ

Ressam ve koleksiyoncu Yavuz Balkan’ın çalışması “Gelibolu’nun Silinmez İzleri” Çanakkale Savaşından geriye kalan anıları günümüze taşıyor.

Yavuz Balkan bir ressam, koleksiyoncu ve tarihçi. Kendi koleksiyonu ve arşivinde yıllardır topladığı eserleri bir araya getirerek çok değerli bir kitaba imza attı; “Gelibolu’nun Silinmez İzleri.” 

Bu kitap yazarın antikacıları dolaşarak, Çanakkale’de köyleri ve savaş alanlarını ziyaret ederek büyük bir sabır ve merakla koleksiyonuna eklediği binlerce eserin sadece bir bölümü. Osmanlı ve İngiliz askerlerine ait kişisel eşyalar, günlük kullanıma yönelik çatal bıçak, şişeler, ilaç kutuları, askeri malzemeden geriye kalanlar ve çok sayıda fotoğraf, belge. Dönemin günlük yaşantısına, insanların alışkanlıklarına dikkati çeken ayrıntılarla dolu.

Yavuz Balkan büyük bir incelik göstererek kitabını bana imzalı olarak hediye etti. Bakırköy Belediyesi tarafından yayınlanan bu kitabı tarih seven ve tarihin ince ayrıntılarını merak eden herkesin mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.

 

Kitapta ressam Yavuz Balkan’ın kendi eseri olan çalışmalar da var.

YAVUZ BALKAN

error: Content is protected !!